19 października 2022

Tajemniczy kirkut w Częstochowie

17.10.2022 r. grupa uczniów z klas 5a,6a, 6b pod opieką wychowawców udała się w poszukiwaniu  historii na cmentarz żydowski w Częstochowie. Kirkut „przywitał” nas  bramą opatrzoną rysunkiem menory i gwiazdy Dawida, dalej naszym oczom ukazał się widok tysięcy macew ukrytych wśród wysokich drzew oplecionych bluszczem, poczuliśmy się trochę jak w horrorze. W tym tajemniczym miejscu uczniowie klas szóstych wcielili się w rolę nie tylko tropicieli śladów kultury judaizmu, ale także przewodników turystycznych. Uczniowie otrzymali od nauczyciela zagadnienia do opracowania dotyczące historii powstania jednego z największych kirkutów Polsce, tradycji żydowskich związanych z pochówkiem zmarłego, inskrypcji i symboliki na nagrobkach zwanych macewami. Poznaliśmy takie pojęcia jak mykwa, ohel, bractwo pogrzebowe, dowiedzieliśmy się ponadto, że gwiazda Dawida to symbol tygodnia. Młodych przewodników wspierała swoją wiedzą p. B. Gulińska. Uczniowie jak detektywi historii z zaangażowaniem szukali na macewach symboli takich jak księga, świece, złożone dłonie, dzban z wodą, korona, lew, skarbonka , dzięki temu dowiadywali się , kto został pochowany w tym grobie. Pełni wrażeń i bogatsi o nowe wiadomości uczestnicy wyprawy, którym dopisała piękna jesienna pogoda, zakończyli swoją przygodę z tajemniczym kirkutem.
Skip to content