2 maja 2022

Uroczysta akademia z okazji 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

„ A jeśli komu droga otwarta do nieba tym, co służą Ojczyźnie”
W piątek – 29 kwietnia w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia poświęcona 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Klasa IV pod kierunkiem pani Iwony Dudek przygotowała inscenizację, która przeniosła wszystkich w minione wieki. Uczniowie przybliżyli wydarzenia związane z powstaniem tej ustawy, będącą pierwszą w Europie, a drugą w świecie po Konstytucji Stanów Zjednoczonych. Przypomniano również sylwetki tych, co podsunęli myśl, aby stworzyć „cud majowy”, bez których nie byłoby tego święta. Byli to: król Stanisław August Poniatowski, marszałek Stanisław Małachowski, Ignacy Potocki, Hugo Kołłątaj, Stanisław Staszic.
Mamy nadzieję, że data 3 Maja 1791 roku pozostanie dla wychowanków ZSP nr 2 w Rędzinach, którzy zamanifestowali swój patriotyzm biało – czerwonymi barwami i pięknym odśpiewaniem hymnu państwowego, datą znaczącą. Szczególnie teraz, gdy wokół coraz więcej zła i niepokoju. Historia naszego narodu to skarb, który każdy Polak powinien nosić w sercu. A „takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie”.
Niech obecnym i przyszłym pokoleniom przyświeca idea:
„prowadź dalej pracę poczętą,
na wzór swych przodków, praojców dawnych.
Na wzór ich swym życiem świadczyć będziemy,
że Polska nie zginęła, że żyje!
O zgodę i szczęście walczyć pragniemy,
Niech dzwon wolności zawsze nam bije!”