15 grudnia 2021

Bezpieczeństwo w Internecie

Bezpieczeństwo w Internecie - zdalne nauczanie

W związku z nowymi realiami działania szkoły oraz koniecznością zdalnego nauczania prosimy uczniów o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa korzystania z Internetu...
Surfowanie w Internecie może być świetną zabawą oraz towarzyską i inspirującą formą spędzania czasu. Teraz stało się również formą nauki. Zależy nam na tym, abyście naprawdę pożytecznie i bezpiecznie wykorzystali czas, który spędzacie podczas wykonywania zadań przysyłanych przez nauczycieli. Z tego powodu, przygotowaliśmy zestaw wskazówek dotyczących bezpieczeństwa w sieci.
 1. Odrabianie przesyłanych wam zadań starajcie się wykonywać planowo i równomiernie. Nie zostawiajcie wszystkiego na później. Sami wiecie, że to nie jest dobre rozwiązanie.
 2. Zadania, które nauczyciele wskazali do wykonania i odesłania przesyłajcie na wskazany adres e-mail. Również starajcie się robić to systematycznie.
 3. Bądźcie uważni na czatach Messengera. Informacje, które publikujecie, stają się publiczne i widoczne dla wszystkich członków grupy. Nie wstawiajcie informacji lub obrazków, których nie chcecie udostępniać całemu światu. Uważajcie – mogą zostać przekazane dalej!
 4. Pamiętajcie o zachowaniu kultury słowa w waszych wiadomościach w stosunku kolegów, koleżanek i nauczycieli.
 5. Starajcie się konsultować z nauczycielami w stosownych godzinach czyli mniej więcej od 8:00 do 18:00.
Zdalna nauka powoduje, że spędzamy przed komputerem dużo czasu. Pamiętajcie o zasadach higieny pracy przy komputerze. Róbcie sobie przerwy. Wychodźcie również na spacery, ale starajcie się unikać towarzystwa innych osób. Pamiętajcie. Musicie zachować szczególne środki ostrożności. Jeśli po wykonanych zadaniach szkolnych będziecie mieli ochotę skorzystać z dobrodziejstw Internetu to pamiętajcie o ogólnie stosowanych zasadach:
 1. Bądźcie anonimowi. Nie dzielcie się prywatnymi lub bardzo osobistymi informacjami. Nigdy nie zamieszczajcie lub wysyłajcie czegokolwiek, co może posłużyć do zlokalizowania was lub innej osoby (na przykład imienia i nazwiska, adresu e-mail, czy też adresu domowego lub numeru telefonu).
 2. Zachowajcie dystans. Nie organizujcie spotkań z przypadkowymi osobami poznanymi w sieci. Jeśli już musicie, spotykajcie się wyłącznie w bezpiecznych i publicznych miejscach, powiadomcie kogoś o swoich planach i przyprowadźcie ze sobą znajomego. Jeśli nie jesteście pełnoletni, poproście rodziców lub opiekunów o pozwolenie i weźcie ich ze sobą.
 3. Bądźcie szczerzy. Możliwe, że kusi was udawanie kogoś, kim nie jesteście. Pamiętajcie, że inni ludzie również mogą myśleć w ten sam sposób. Potrafią podawać się za kogoś, kim w rzeczywistości nie są.
 4. Bądźcie uprzejmi. Nie wdawajcie się w zbędne dyskusje z natrętnymi osobami. Jeśli ktoś was obraża, po prostu odejdźcie od komputera. Powiadomcie dorosłego lub administratora o danej osobie i jej zachowaniu. To ma być przede wszystkim zabawa, czyż nie?
 5. Uważajcie na wirusy. Nie otwierajcie, nie odpowiadajcie i nie przesyłajcie dalej e-maili, czy też wiadomości z komunikatora, jeśli nie znacie osoby wysyłającej i nie sprawdziliście zawartości programem antywirusowym. Może ona zawierać niebezpieczne oprogramowanie, lub być obraźliwa.
 6. Zachowajcie bezpieczeństwo. Używajcie oprogramowania zabezpieczającego (np. programów antywirusowych).
 7. Zachowajcie prywatność. Nigdy nie udostępniajcie haseł lub podpowiedzi do nich.
 8. Upewnijcie się, że wasza tożsamość internetowa nie ujawnia żadnych osobistych informacji.
 9. Uważajcie. Jeśli coś brzmi zbyt dobrze, żeby było prawdą, prawdopodobnie nią nie jest! Sprawdzajcie fakty, jeśli czegoś nie jesteście pewni.
 10. Bądźcie kreatywni i wyjątkowi!
I pamiętajcie, że wszystko zależy od was. Sami decydujecie o tym czy traktujecie komputer jako narzędzie nauki czy zabawkę. Sami decydujecie w jakie działalności się zaangażować i jakie informacje udostępnić. BĄDŹCIE OSTROŻNI!!!
Skip to content