5 grudnia 2021

Historia zapisana na winylowych płytach…

To już kolejna niecodzienna lekcja historii, tym razem jej bohaterem był Sebastian Ziomber, pasjonat płyt winylowych. Sebastian opowiedział nam jak narodziła się jego pasja, przedstawił historię płyt winylowych, zasadę działania gramofonu. Dowiedzieliśmy się od niego, co to jest longplay, singiel, pocztówka grająca. Sebastian opowiedział nam również o historii firmy fonograficznej Muza. Oczywiście nie obyło się bez prezentacji dźwiękowej, słuchaliśmy utworów Kapeli Czerniakowskiej i zespołów rokowych z lat 80. Sebastian odtworzył nam również kolędy na adapterze, wprowadzając nas tym samym w świąteczny nastrój. Wszyscy zgodnie stwierdzili, iż charakterystyczne trzaski w trakcie odtwarzania płyty sprzed 40 lat są bardzo klimatyczne i sprawiają, iż przenosimy się w czasie. Na naszą lekcję zaprosiliśmy p. dyrektor Agnieszkę Ryś, która opowiedziała nam o tym, jak Ona pamięta czasy winylowych płyt. Pani dyrektor pogratulowała Sebastianowi tak wspaniałej pasji i zachęciła innych uczniów, by wzorem kolegi mieli swoje zainteresowania. Nauczyciel historii p. Beata Gulińska poprosiła, aby każdy kto ma w domu płyty winylowe, które nie są mu potrzebne przekazał je Sebastianowi, ponieważ takiego pasjonata warto wspierać. Takie płyty być może zbierają kurz na naszych strychach, a Sebastian da im drugie życie. Pierwszy krok w tej akcji to płyty przekazane od p. B. Gulińskiej.
Skip to content