12 listopada 2021

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w kl. IV-VIII

„Pamięć ocala, przekaz umacnia więź, a teraźniejszość wiąże z przeszłością…” to hasło przewodnie obchodów rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w naszej szkole. Tym razem odbyły się one w zupełnie niecodziennej odsłonie. Odmiennie nie miały one charakteru montażu słowno–muzycznego, lecz Turnieju Wiedzy o Naszej Ojczyźnie, w którym zaangażowani byli wszyscy uczniowie naszej szkoły. Zespoły klasowe wybrały czteroosobowe drużyny, których zadaniem było przygotować się według instrukcji do wielu dyscyplin, nie tylko z historii, ale także z geografii, j. polskiego i przyrody naszej ojczyzny. Pozostali uczniowie także zostali zaangażowani w działania na rzecz klasy. Jury w składzie p. M. Dondela – Wosik, p. J. Mistarz i p. P. Błaszczyk oceniali prezentacje klasy, sposób dopingowania drużyny i kunszt odśpiewania pieśni Legionistów. Przed drużynami klasowymi stał nie lada wyczyn, nie łatwo było bowiem poradzić sobie z dziewięcioma dyscyplinami, z którymi wypadło im się spotkać. Wiedzieć od kiedy Mazurek Dąbrowskiego został hymnem Polski, czy karmazyn to kolor naszej flagi, orzeł cesarski, czy bielik zwyczajny to wzór godła Polski, a ile waży samica tego orła bielika to już wielka trudność ????!!! Straszne trudne pytania nie okazały się wielkim wyzwaniem dla uczestników naszego turnieju. To nie koniec trudności, ponieważ nasi śmiałkowie musieli jeszcze rozpoznać portrety polskich poetów i pisarzy, postaci historycznych, oglądając fragmenty adaptacji filmowych wykazać się znajomością trylogii H. Sienkiewicza. Jan Matejko i bitwa pod Grunwaldem , śpiący rycerz na Giewoncie, a nawet Kargul i Pawlak i Franek Dolas trafili na listę pytań audiowizualnych, z którymi świetnie poradzili sobie nasi uczniowie. Okazało się, że taka forma uczczenia Święta Niepodległości świetnie się sprawdziła, sprawiła iż zaangażowali się wszyscy uczniowie, zainspirowała uczniów do obejrzenia ciekawych filmów jak np. „Potop”, „Pan Wołodyjowski”, „Jak rozpętałem II wojnę światową” lub „Janosik”. I miejsce zajęła kl. VIII, tuż za nią uplasowała się kl.V b, na trzecim miejscu uplasowały się klasy IV i VIIa.
Wszystkie klasy wykazały się aktywnością, zapałem i świetną, pozytywną rywalizacją. Najlepszych nagrodziła p. Beata Gulińska – nagroda niespodzianka to oceny bardzo dobre z historii, bo przecież lepszy przykład niż wykład, a tak wspaniały przykład swojej wiedzy o historii i nie tylko historii ojczyzny, ale i geografii oraz przyrody dali uczniowie zwycięskich klas. Ten wyjątkowy turniej przygotowały p. Beata Gulińska, p. Anna Kopyto a pomagali im Miłosz Kozera i Daniel Ziomber z kl. VIIa.
Na koniec obchodów Narodowego Święta Niepodległości w ramach finału Ogólnopolskiej Akcji "Szkoła do hymnu" uczniowie o godz. 11.11 wspólnie odśpiewali "Mazurka Dąbrowskiego".
Skip to content