15 października 2021

Wycieczka do Oświęcimia klasy VIII

5 października 2021 r. uczniowie klasy ósmej pod opieką wychowawczyni p. M. Dydkowskiej - Chłód, p. pedagog A. Żaby – Stępień i nauczyciela historii p. B. Gulińskiej wzięli udział w niecodziennej lekcji historii. Celem było naoczne poznanie tego, co działo się w trakcie II wojny światowej w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu i obozie zagłady w Brzezince. Już przed wyjazdem uczniowie na lekcjach historii zapoznani zostali z tematem poprzez wykład nauczyciela i projekcję filmu, tak by byli gotowi na przeżycie tej niezwykłej, jakże pełnej emocji lekcji. Z wielką uwagą i przejęciem nasi ósmoklasiści podążali za przewodnikiem, który opowiadał o losach Żydów, Polaków, Rosjan , Romów i ludzi innych narodów, którzy trafili do tego „Piekła na Ziemi”. Uczniowie mieli możliwość obejrzenia warunków, w jakich żyli więźniowie Auschwitz – Birkenau. Wielkie wrażenie wywarły na nich przedmioty zachowane do dziś, a odebrane ludziom, których esesmani kierowali do komór gazowych. Stosy butów, walizek , okularów, ubranka małych dzieci, taki widok powodował szokujące wrażenia, tym bardziej że uczniowie dowiedzieli się jaka była skala zagłady w tej „ Fabryce Śmierci”. Wszystkim trudno było uwierzyć, że zginęło tutaj ok. 1,5 mln osób. Należy podkreślić, że uczniowie klasy ósmej zachowali pełną powagę i z wielkim szacunkiem odnieśli się do tego największego cmentarza w Europie. Każdy z nich wychodził z myślą: aby nikt, nigdy więcej nie musiał przechodzić pod bramą z napisem ”Arbeit Macht Frei”, aby nikt nie ginął w komorach gazowych, aby nikt nie musiał być poddany niewolniczej pracy, aby nikt nie musiał cierpieć głodu, jeść spleśniały chleb i zupę z brukwi, aby nigdy nie wykonywano eksperymentów na ludziach. Na koniec każdy z uczestników tej żywej lekcji historii miał w głowie słowa: „Historia żyje, pamięć ocala, a teraźniejszość łączy z przeszłością”
Skip to content