13 października 2021

„W grodzie króla Kraka”

7 października uczniowie klasy 7a i 7b pod opieką swoich wychowawczyń: p. D. Łukasik i p. A. Żaby- Stępień oraz p. A. Kopyto udali się na wycieczkę do Krakowa, aby móc zobaczyć na własne oczy dawną siedzibę władców państwa polskiego i poznać jej historię. Swoją podróż po grodzie króla Kraka rozpoczęli od zwiedzenia Rynku Podziemnego znajdującego się na głębokości kilku metrów pod powierzchnią ziemi, między Sukiennicami a Kościołem Mariackim, który kryje prawdziwy skarbiec wiedzy o przeszłości tego miasta. Mieści się tam wystawa stała, która wzbogacona o efekty multimedialne przenosi zwiedzających w czasy średniowiecznego Krakowa. Kolejnym punktem zwiedzania był Kościół Mariacki ze słynnym ołtarzem Wita Stwosza, którego dzieje opowiedziała pani przewodnik oprowadzająca grupę. W drodze na Wawel uczniowie poznali historię Collegium Maius czyli najstarszego budynku Akademii Krakowskiej oraz Collegium Novum będącego obecnie głównym budynkiem i siedzibą rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jednym z ostatnich poznanych zabytków był Zamek Królewski na Wawelu wraz ze słynną Katedrą i Dzwonem Zygmunta. Uwieńczeniem podróży po historii Krakowa było spotkanie ze Smokiem Wawelskim, który pożegnał uczestników wycieczki ziejąc ogniem. W ten oto sposób pełni wrażeń i niezapomnianych wspomnień uczniowie wraz z opiekunkami powrócili do swoich domów.
Skip to content