31 maja 2021

Procedury bezpieczeństwa COVID – 19

Procedury bezpieczeństwa w okresie pandemii
COVID – 19 obowiązujące od 31 maja 2021 r. na terenie Szkoły Podstawowej 
  1. Kazimierza Pułaskiego
w Rędzinach  PODSTAWA PRAWNA:
  1. Ustawa z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. z 2019 r. poz.1239 ze zm.),
  2. Ustawa z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2019 r. poz. 59 ze zm.),
  3. Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2019 r. poz. 1148 ze. zm.),
  4. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2003 r. Nr 6 poz. 69 ze zm.),
  5. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 maja 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. ( Dz. U z 2020r. poz. 872),
  6. Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 29 kwietnia 2021 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19;
  7. Wytyczne MEN, MZ, GIS dla publicznych i niepublicznych szkół i placówek.  OBOWIĄZKI DYREKTORA PLACÓWKI:
  1. Ustala i dostosowuje procedury obowiązujące w placówce do wymogów zwiększonego reżimu sanitarnego w warunkach pandemii koronawirusa i choroby COVID-19.
  1. Przy wejściu do budynku szkoły zamieszcza informację o obowiązku dezynfekowania rąk oraz instrukcję użycia środka dezynfekującego.
  2. Wszystkim wchodzącym do budynku szkoły umożliwia skorzystanie z płynu do dezynfekcji rąk.
    1. Informację o sposobie dezynfekcji dłoni oraz dostęp do płynu zapewnia w każdej Sali lekcyjnej i toalecie.
  1. Organizuje pracę nauczycieli oraz pracowników obsługi i administracji na okres wzmożonego reżimu sanitarnego w warunkach pandemii koronawirusa i choroby COVID-19.
  2. Przekazuje rodzicom informacje o czynnikach ryzyka COVID-19, informuje o procedurach oraz o odpowiedzialności za podjętą decyzję związaną z wysłaniem dziecka do placówki poprzez umieszczenie procedur wraz z załącznikami na stronie szkoły: zsp2redziny.pl
  3. Zapewnia pomieszczenie służące do izolacji dziecka oraz pracownika – pomieszczenie pomocy przedmedycznej.
  4. Jest odpowiedzialny za usunięcie przedmiotów i sprzętu, których nie można skutecznie uprać lub dezynfekować (np. pluszowe zabawki) – przedmioty usuwa opiekun Sali.
ORGANIZACJA ZAJĘĆ W SZKOLE:
  1. Do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych lub w izolacji.
  2. W drodze do i ze szkoły opiekunowie z dziećmi oraz uczniowie przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej.
  3. Ze względu na warunki lokalowe rodzic/opiekun dziecka nie wchodzi z nim do budynku szkoły przekazując ucznia dyżurującemu pracownikowi szkoły.
  4. Przy wejściu do budynku szkoły zamieszcza się informację o obowiązku dezynfekowania rąk oraz instrukcję użycia środka dezynfekującego i maseczki osłaniającej twarz.
  5. Wszystkim wchodzącym do budynku szkoły umożliwia się skorzystanie z płynu do dezynfekcji rąk.
  6. Zapewnia się sposoby szybkiej, skutecznej komunikacji z opiekunami ucznia. Rekomendowany jest kontakt z wykorzystaniem technik komunikacji na odległość tj. z użyciem telefonu lub poczty elektronicznej.
  7. Szkoła posiada termometry bezdotykowe. Zaleca się dezynfekowanie go po użyciu.
  8. W momencie zaobserwowania przez pracownika szkoły u ucznia objawów mogących wskazywać na infekcję dróg oddechowych, w tym w szczególności gorączkę, kaszel, nastąpi odizolowanie ucznia w odrębnym pomieszczeniu (gabinecie pomocy przedmedycznej), z zapewnieniem min. 2 m odległości od innych osób. Następuje niezwłoczne powiadomienie (dokonuje sekretariat szkoły) rodziców/opiekunów o konieczności odebrania ucznia ze szkoły (rekomendowany własny środek transportu).
  9. Organizacja nauki i pracy w szkole umożliwi zachowanie dystansu między osobami przebywającymi na terenie szkoły, szczególnie w miejscach wspólnych i ograniczy gromadzenie się uczniów na terenie szkoły m.in. zaleca się:
    1. różne godziny przerw i organizacja przerw na boisku szkolnym. Przerwy w klasach I-III ustala wychowawca klasy lub inny nauczyciel prowadzący zajęcia. Obowiązuje zasada braku kontaktu z innym zespołem klasowym;
  10. Zajęcia odbywają się w systemie klasowym. Uczniowie w zespołach klasowych o mniejszej liczebności siadają w ławkach pojedynczo.
  11. Rezygnuje się z organizacji konkursów wewnątrzszkolnych o tradycyjnej formule na rzecz wykonywania prac w formie zdalnej lub podczas zajęć opiekuńczych w świetlicy szkolnej.
    1. Zaleca się udział uczniów w konkursach międzyszkolnych z naciskiem na formułę zdalną.
    2. Organizacja uroczystości zakończenia roku szkolnego będzie określona w oddzielnym dokumencie.
  12. Obowiązują ogólne zasady higieny: częste mycie rąk (po przyjściu do szkoły należy bezzwłocznie umyć ręce), ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust.
  13. Przedmioty i sprzęty znajdujące się w sali, których nie można skutecznie umyć, uprać lub dezynfekować zostają usunięte – j/w.
  14. Przybory do ćwiczeń (piłki, skakanki, obręcze itp.) wykorzystywane podczas zajęć należy czyścić lub dezynfekować korzystając z środka dezynfekującego dostępnego na terenie Sali – czynności dokonuje nauczyciel prowadzący przy udziale pracownika obsługi.
  15. Uczeń posiada własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia, w tornistrze lub we własnej szafce w sali. Uczniowie nie powinni wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą.
  16. Należy wietrzyć sale, części wspólne (korytarze, toalety, szatnie) co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.
  17. Nauczyciel w klasach I-III organizuje przerwy dla swoich uczniów w interwałach adekwatnych do potrzeb, jednak nie rzadziej niż co 45 min.
  18. Zaleca się korzystanie przez uczniów z boiska szkolnego oraz pobyt na świeżym powietrzu na terenie szkoły, w tym w czasie przerw.
  19. Podczas realizacji zajęć, w tym zajęć wychowania fizycznego i sportowych, w których nie można zachować dystansu, należy ograniczyć ćwiczenia i gry kontaktowe.
  20. Uczeń nie powinien zabierać ze sobą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów.
  21. Podczas ustalania bezpiecznych zasad korzystania z szatni należy umieścić środek do dezynfekcji rąk przy wejściu do szatni.
  22. Zajęcia świetlicowe odbywają się w świetlicy szkolnej. Środki do dezynfekcji rąk powinny być rozmieszczone w świetlicy w sposób umożliwiający łatwy dostęp dla wychowanków pod nadzorem opiekuna. Świetlice należy wietrzyć (nie rzadziej, niż co godzinę w trakcie przebywania dzieci w świetlicy), w tym w szczególności przed przyjęciem wychowanków oraz po przeprowadzeniu dezynfekcji.
  23. Pracownicy administracji oraz obsługi sprzątającej powinni ograniczyć kontakty z uczniami oraz nauczycielami.
  24. Podczas realizacji zajęć pozalekcyjnych organizowanych w szkole obowiązują zasady dotyczące organizacji zajęć lekcyjnych.
  25. Korzystanie z biblioteki szkolnej odbywa się w godzinach jej pracy. Należy uwzględnić konieczny okres 2 dni kwarantanny dla książek i innych materiałów przechowywanych w bibliotekach. Do pomieszczenia wchodzi jeden uczeń.
  26. W porozumieniu z higienistką szkolną, ustala się i upowszechnia zasady korzystania z gabinetu profilaktyki zdrowotnej oraz godziny jego pracy, uwzględniając wymagania określone w przepisach prawa oraz aktualnych wytycznych m.in. Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia. OBOWIĄZKI PRACOWNIKÓW:
 Obowiązki pracowników obsługi i administracji:
  1. Pracownik pracuje i dba o higienę rąk – często myje mydłem lub środkiem dezynfekującym, nie dotyka okolicy twarzy, ust, nosa i oczu, przebywając na terenie placówki używa maseczki osłaniającej usta i nos.
  2. Wykonując prace porządkowe, pracownik wietrzy pomieszczenie, w którym pracuje.
  3. Zachowuje szczególną ostrożność, korzystając z pomieszczeń służących do wykonywania swoich obowiązków.
  4. Powierzchnie dotykowe w tym biurka, lady i stoły, klamki, włączniki światła, poręcze, blaty do spożywania posiłków i inne przedmioty (np. telefony, klawiatury) regularnie dezynfekuje środkiem dezynfekującym lub wodą z detergentem.
  5. Wszystkie obszary często używane, takie jak toalety, ciągi komunikacyjne regularnie i starannie sprząta z użyciem wody z detergentem po każdej przerwie i w miarę potrzeb.
  6. W przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem lub choroby COVID-19 (duszności, kaszel, gorączka) pracownik pozostaje w domu i zawiadamia o tym fakcie dyrektora placówki.
  7. Pracownik sekretariatu szkoły przebywa w pomieszczeniu bez osób trzecich.
Obowiązki pracowników dydaktycznych:
  1. Pracują wg  ustalonego  przez  dyrektora harmonogramu, realizując zajęcia dydaktyczne, zajęcia opiekuńczo – wychowawcze, pozalekcyjne w formie stacjonarnej lub w wyniku decyzji organu prowadzącego i GIS w formie pracy zdalnej.
  2. Nauczyciel podczas przyjścia do budynku i podczas zajęć używa maseczki ochraniającej usta i nos, a także może używać rękawiczek jednorazowych (maseczkę można zdjąć podczas prowadzenia zajęć).
  3. Wyjaśnia dzieciom zasady obowiązujące w placówce ze zwróceniem szczególnej uwagi na przestrzeganie zasad higieny w związku z zagrożeniem zakażenia koronawirusem.
  4. Przestrzega zasad korzystania z placu zabaw i boiska szkolnego, stosując się do zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego dotyczących ilości osób przebywających jednocześnie w w/w miejscu oraz ogólnych zasad higieny.
  5. Organizuje wyjścia poszczególnych grup na teren przyległy do szkoły tak, aby grupy nie mieszały się ze sobą.
  6. Unika organizowania większych skupisk dzieci w jednym pomieszczeniu lub przy jednej zabawce na placu zabaw.
  7. Unika większych skupisk w miejscach typu pokój nauczycielski, korytarz szkolny, szatnia.
  8. Opiekunowie powinni zachować dystans społeczny między sobą, w każdej przestrzeni placówki, wynoszący co najmniej 1,5 metra.
  9. Dba o higienę rąk – często myje mydłem lub środkiem dezynfekującym, nie dotyka okolicy twarzy, ust, nosa i oczu.
  10. Niezwłocznie informuje dyrektora szkoły o złym samopoczuciu własnym lub ucznia znajdującego się pod opieką nauczyciela.
  11. W przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem lub choroby COVID-19 (duszności, kaszel, gorączka) pracownik pozostaje w domu i zawiadamia o tym fakcie dyrektora placówki.
  12. Wszyscy nauczyciele przed zajęciami lekcyjnymi są zobowiązani do:
  • pełnienia dyżuru w szatni (przy boksach), nadzorując sprawne przemieszczanie się uczniów do sal lekcyjnych;
  • punktualnego rozpoczęcia zajęć.
  1. Nauczyciel prowadzący zajęcia z zespołem klasowym kończącym zajęcia przekazują dzieci przybyłym rodzicom lub pod opiekę wychowawcy świetlicy szkolnej. OBOWIĄZKI RODZICÓW/OPIEKUNÓW PRAWNYCH:
  1. Rodzice/opiekunowie prawni  są zobowiązani do zapoznania się z procedurami bezpieczeństwa  w okresie pandemii covid-19 na terenie Szkoły Podstawowej  im. Kazimierza Pułaskiego w Rędzinach dostępnymi na stronie szkoły: zsp2redziny.pl
  2. Stosują się do zaleceń lekarskich, które mogą określić czas nieposyłania dziecka  do instytucji, jeśli wcześniej dziecko chorowało.
  3. W czasie zajęć lekcyjnych w szkole nie ma obowiązku zakrywania ust i nosa maseczką (taki obowiązek istnieje podczas przerw i przebywania w pomieszczeniach wspólnych). Jeśli rodzice/prawni opiekunowie decydują się na posiadanie przez dziecko maseczki jest zobowiązany do przekazania dziecku odpowiednich ich ilości zapakowanych w woreczku/pudełku opisanych imieniem i nazwiskiem dziecka.
  4. Przestrzegają wytycznych dotyczących nieprzynoszenia zabawek i innych niepotrzebnych przedmiotów przez dziecko do placówki.
  5. Regularnie przypominają dziecku o podstawowych zasadach higieny m.in. myciu rąk wodą z mydłem, niepodawaniu ręki na przywitanie, unikaniu częstego dotykania oczu, nosa i ust. Zwracają uwagę na odpowiedni sposób zasłaniania twarzy podczas kichania czy kasłania.
  6. Rodzic/opiekun prawny oddaje dziecko pod opiekę dyżurującemu nauczycielowi przed wejściem do placówki – nie wchodząc na teren szkoły. Rodzice i opiekunowie prawni przyprowadzający i odbierający dzieci do/z placówki są zobowiązani do zachowania dystansu społecznego w odniesieniu do pracowników placówki oraz innych dzieci i ich rodziców wynoszący co najmniej 2 metry.
  1. Rodzice/opiekunowie powinni przestrzegać obowiązujących przepisów prawa związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym obywateli (m.in. stosować środki ochronne: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe).
  1. Są zobowiązani do podania aktualnego numeru telefonu i odbierania telefonów od pracownika szkoły.
  2. Rodzic/opiekun prawny przybywając po dziecko znajdujące się pod opieką wychowawcy świetlicy powiadamia o fakcie pracownika obsługi, który informuje o tym wychowawcę świetlicy. Dziecko odprowadzane jest do szatni i następnie przekazane rodzicowi/opiekunowi prawnemu. PRACA SZKOŁY W PODWYŻSZONYM REŻIMIE SANITARNYM:
  1. Na czas podwyższonego reżimu sanitarnego obowiązują godziny pracy szkoły: 7:00 – 17:00.
  1. Przy wejściu głównym umieszcza się numery telefonów do właściwej miejscowo powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej, oddziału zakaźnego szpitala i służb medycznych.
  2. Ogranicza się do minimum wchodzenie do budynku szkoły osób trzecich. W miarę możliwości wszelkie sprawy są załatwiane przy wejściu głównym do szkoły z zachowaniem 2 m odległości. Informację przekazujemy drogą mailową lub wrzucając do skrzynki umieszczonej przy drzwiach do budynku szkoły.
  3. Wszystkie osoby trzecie, wchodzące do szkoły dezynfekują dłonie lub zakładają rękawiczki ochronne, mają zakryte usta i nos maseczką oraz nie przekraczają obowiązujących stref przebywania tj. drogi do gabinetu dyrektora lub sekretariatu szkoły.
  4. Poczta jest przyjmowana przy drzwiach wejściowych do budynku szkoły lub umieszczana w skrzynce wymienionej powyżej.
  5. Przekazywanie informacji dyrektora szkoły, sekretariatu szkoły pracownikom szkoły i uczniom odbywa się drogą pisemną
  6. Co najmniej raz na godzinę są wietrzone sale, w którym odbywają się zajęcia. W cyklu ciągłym są wietrzone szatnie uczniowskie, gabinet pomocy przedmedycznej, gabinety.
  7. W szkole odbywa się monitoring codziennych prac porządkowych, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości sal zajęć, pomieszczeń sanitarnohigienicznych, ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych – poręczy, klamek i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach i w pomieszczeniach spożywania posiłków, klawiatur, włączników. Pracownicy obsługi są zobowiązani do rejestracji czynności w przygotowanym dokumencie.
  8. Przeprowadzając dezynfekcję, należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji. Ważne jest ścisłe przestrzeganie czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń i przedmiotów, tak aby uczniowie nie byli narażeni na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.
  9. W pomieszczeniach sanitarnohigienicznych wywiesza się plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąk – instrukcje dezynfekcji.
  10. Jeżeli dziecko wykazuje oznaki osoby chorej i pomiar temperatury będzie podwyższony, nie zostanie w tym dniu przyjęte do placówki. Oczekuje na odbiór przez rodzica/opiekuna w pomieszczeniu izolatki. PROCEDURY NA WYPADEK STWIERDZENIA PODEJRZENIA ZAKAŻENIEM KORONAWIRUSEM LUB CHOROBY COVID – 19
  1. Do pracy w szkole mogą przychodzić jedynie osoby, bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych lub w izolacji.
  2. W miarę możliwości podczas organizowania pracy pracownikom powyżej 60. roku życia lub z istotnymi problemami zdrowotnymi, które zaliczają osobę do grupy tzw. podwyższonego ryzyka będą stosowane rozwiązania minimalizujące ryzyko zakażenia (np. nieangażowanie w dyżury podczas przerw międzylekcyjnych, a w przypadku pracowników administracji w miarę możliwości praca zdalna). Osoby zaszczepione powyższe ustalenia nie obowiązują.
  3. Wyznacza się gabinet pomocy przedmedycznej, jako (m.in. wyposażony w środki ochrony i płyn dezynfekujący) pomieszczenie, w którym będzie można odizolować osobę w przypadku zaobserwowania objawów chorobowych.
  4. Pracownicy szkoły zostaną poinstruowani, że w przypadku wystąpienia niepokojących objawów choroby zakaźnej powinni pozostać w domu i skontaktować się telefonicznie z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, aby uzyskać teleporadę medyczną, a w razie pogarszania się stanu zdrowia zadzwonić pod nr 999 lub 112 i poinformować, że mogą być zakażeni koronawirusem.
  5. W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów infekcji dróg oddechowych powinien on skontaktować się telefonicznie z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, aby uzyskać teleporadę medyczną).
  6. Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik z infekcją dróg oddechowych, bezzwłocznie należy poddać gruntownemu sprzątaniu, zgodnie z funkcjonującymi w podmiocie procedurami oraz zdezynfekować powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty itp.) oraz zastosować się do indywidualnych zaleceń wydanych przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
  7. W przypadku potwierdzonego zakażenia SARS-CoV-2 na terenie szkoły należy stosować się do zaleceń państwowego powiatowego inspektora sanitarnego.
    1. Rekomenduje się ustalenie listy osób przebywających w tym samym czasie w części/częściach podmiotu, w których przebywała osoba podejrzana o zakażenie i zalecenie stosowania się do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego dostępnych na stronie https://www.gov.pl/web/koronawirus/ oraz https://gis.gov.pl/ odnoszących się do osób, które miały kontakt z zakażonym.
  8. Zawsze w przypadku wątpliwości należy zwrócić się do właściwej powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej, aby odbyć konsultację lub uzyskać poradę.
  9. W miarę potrzeb szkoła zapewnieni dzieciom i młodzieży, w tym niepełnosprawnej, bezpłatnego dowozu i opieki do przedszkola, szkoły, placówki systemu oświaty odbywa się na zasadach obowiązujących w transporcie publicznym:
https://www.gov.pl/web/koronawirus/aktualne-zasady-i-ograniczenia.
  1. Korzystanie z obiektów sportowych poza szkołą według zasad:
https://www.gov.pl/web/sport/iv-etap---pytania-i-odpowiedzi POSTANOWIENIA KOŃCOWE
  1. Procedury bezpieczeństwa wchodzą w życie z dniem podpisania przez dyrektora Szkoły Podstawowej im. K. Pułaskiego w Rędzinach.
  2. Procedury obowiązują do czasu ich odwołania.
Agnieszka Ryś Dyrektor Szkoły Podstawowej im. K. Pułaskiego w Rędzinach
Skip to content