10 września 2020

Ocalić od zapomnienia – warsztaty tkania na krosnach

8.09.2020r. uczniowie kl. IVa nszej szkoły mieli przyjemność uczestniczyć w warsztatach tkackich, które przygotowane zostały przez Zespół Śpiewaczo - obrzędowy Borowianki. Dzieci poznały jeden z odchodzących w zapomnienie zwyczajów ludowych naszych przodków – tkactwo. Warsztaty miały nie tylko charakter pokazowy, ale także uczestnicy mieli możliwość spróbowania swoich sił pod okiem doświadczonych instruktorek na oryginalnych krosnach. Dzieci zapoznane zostały także z historią tkactwa, pozyskiwaniem surowców z lnu i owczej wełny, zapoznały się z budową dawno zapomnianego już krosna i kołowrotka. Zwieńczeniem warsztatów było wysłuchanie piosenek ludowych w wykonaniu członkiń zespołu oraz słodki poczęstunek.