1 maja 2020

ŚWIĘTA MAJOWE

Przed nami ważne państwowe święta: 1 MAJA - ŚWIĘTO PRACY – Święto Pracy 1 maja na świecie obchodzone jest corocznie od 1890 roku. Dzień 1 maja zwany jest również Świętem Pracy lub inaczej Międzynarodowym Dniem Solidarności Ludzi Pracy. 2 MAJA - ŚWIĘTO FLAGI W POLSCE Święto Flagi w Polsce wprowadzono na mocy ustawy z 20 lutego 2004. Co roku 2.05. obywatele Polski wywieszają flagę Polski. Data święta flagi nie jest przypadkowa i ma swoje uzasadnienie historyczne. Jedno z nich to fakt, że 2 maja 1945 roku polscy żołnierze z 1. Dywizji Kościuszkowskiej zawiesili biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa w Berlinie. 3 MAJA - Święto Narodowe Trzeciego Maja Święto to obchodzone jest zawsze 3 maja w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja w 1791 roku. Uchwalona wówczas Konstytucja była drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. Celem ustawy rządowej miało być ratowanie Rzeczypospolitej, której terytorium zostało uszczuplone w wyniku I rozbioru przeprowadzonego przez Prusy, Austrię i Rosję w 1772 r. Rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja nazywamy świętem wolności i radości. Dziś żyjąc w zawrotnym tempie, negujemy wszelkie wartości, nudzą nas uroczystości, apele, rocznice, święta. Ale czy tak musi być? Przecież naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości. Do dzisiaj Konstytucja nadal to najważniejszy dokument w państwie dla wszystkich obywateli.
 
Skip to content